Optymalizacja kosztów budowy domu jednorodzinnego przy rosnących cenach materiałów budowlanych
Autor: TSK Consulting engineers, publikacja: 2022-02-03
Inwestorzy często zadają sobie pytanie, jak optymalizować koszty budowy przy stale rosnących cenach materiałów budowlanych? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ceny materiałów oraz usług budowlanych stale rosną. Związane jest to z obecną inflacją, nie tylko na rynku budowlanym, ale też w pozostałych gałęziach naszej gospodarki.
Czy w obecnych czasach warto budować dom?
Klienci często pytają mnie, czy warto teraz budować dom, inwestować w nieruchomości, bez wahania zawsze odpowiadam, że warto. Uważam, że pomimo wysokiej ceny materiałów budowlanych, warto inwestować w nieruchomości a przede wszystkim spełniać swoje marzenia o własnym wymarzonym domu.
Optymalizacja kosztów i planowanie wydatków
Optymalizacja kosztów budowy jest bardzo ważna. Przy odpowiednim i wcześniejszym zaplanowaniu wydatków na budowę domu wspólnie z Inwestorem, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych przy całej budowie.
Odpowiednie planowanie wydatków oraz pilnowanie jakości wykonywanych prac np. w trakcie wznoszenia murów, pozwala w późniejszym etapie wykończenia-zaoszczędzić na tynkach i dalszych pracach wykończeniowych.
Kupując materiały budowlane na dany etap, jesteśmy w stanie wynegocjować lepszą cenę przy większych zamówieniach, np. kiedy kupujemy styropian na izolację posadzek, warto już pomyśleć o wynegocjowaniu lub zakupie ocieplenia ścian zewnętrznych. W ten sposób możemy ponieść mniejsze wydatki na transport. Przy większej dostawie płacimy tylko raz.
Sprawdź również Z czego budować dom – porównanie materiałów
Planowanie długoterminowe pozwala zarezerwować i zakontraktować wykonawców w dobrych cenach, co przy galopujących cenach pozwoli zaoszczędzić kolejne ciężko zapracowane pieniądze Klientów.
Optymalizacja kosztów pozwala już na samym początku uświadomić Inwestorowi, jakie koszty będzie musiał ponieść, aby wybudować i wykończyć swój dom.
Często się zdarza, że Klienci nie są świadomi, jakie tak naprawdę koszty będą musieli ponieść i jak długo będą musieli czekać, aby wprowadzić się do swojego domu.
Przygotowanie kosztorysu
Przygotowując kosztorysy inwestorskie, niejednokrotnie uświadamiam Inwestorom, ile dodatkowych kosztów idzie w parze wraz z budową. Nie są to tylko koszty materiałów i robocizny, trzeba również wziąć pod uwagę materiały i usługi tzw. pomocnicze.
Dobry plan, harmonogram oraz rzeczowy i doświadczony kierownik budowy to podstawa do osiągnięcia sukcesu na budowie oraz spełnienia marzeń Inwestorów.
Polecamy także Domy murowane – porady, ranking 2021